^Powrót na górę

CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta

Dzień otwarty CV Liceum Ogólnokształcącego

 Wszystkich Uczniów szkół gimnazjalnych zainteresowanych wyborem szkoły ponadgimnazjalnej zapraszamy na

Dzień Otwarty CV Liceum Ogólnokształcącego,

który odbędzie się 18 marca 2019r. o godz. 18.00 w budynku szkoły przy ul. Vincenta van Gogha 1 w Warszawie

Więcej informacji można znaleźć w zakładce Strefa rodzica/Rekrutacja

 

Wszystkich Uczniów szkół podstawowych zainteresowanych wyborem szkoły ponadpodstawowej zapraszamy na

Dzień Otwarty CV Liceum Ogólnokształcącego,

który odbędzie się 25 marca 2019r. o godz. 18.00 w budynku szkoły przy ul. Vincenta van Gogha 1 w Warszawie

Więcej informacji można znaleźć w zakładce Strefa rodzica/Rekrutacja

 

 

TEATRALNY LISTOPAD

 1. Polish Szekspir Company

Każdy gimnazjalista, nie wspominając już o licealistach, posiada choć minimalną wiedzę na temat Szekspira i jego sztuk. Jeśli nie pamiętamy, a bardzo nam zależy, możemy zajrzeć do Internetu i dowiedzieć się, że William Szekspir - angielski poeta, aktor, dramaturg - na swoim koncie ma 37 dramatów, 10 kronik, liczne wiersze i poematy. Jeżeli przeciętny Polak chciałby zapoznać się, nawet powierzchownie, z każdym z utworów, zajęłoby mu to co najmniej kilka tygodni. Jednak kilka klas z naszej szkoły podjęło wyzwanie i 14 listopada udało się do Teatru Sceny Współczesnej, by poznać całą twórczość Szekspira w zaledwie 90 minut. Może wydawać się to niemożliwe, a nawet absurdalne, ale 3 aktorów z Polish Szekspir Company wcieliło się w liczne role i zaprezentowało w tak krótkim czasie tak wiele sztuk.
Całokształt przedstawienia był niewątpliwie nietuzinkowy. Całość, w ekstremalnie szybkim tempie, została ujęta w sposób żartobliwy, przełamując konwencje, momentami streszczając najznakomitsze dzieła wszechczasów kontrowersyjnie i w dwóch zdaniach. Humor, którym posługiwali się aktorzy, był prosty, kabaretowy i zdania na jego temat wśród uczniów są podzielone. Podczas trwania sztuki, rozglądając się po widowni, można było dostrzec zarówno łzy spływające po policzkach, które towarzyszyły salwom śmiechu, jak i niepewność na twarzach. Jednak mimo różnych opinii, nie można zaprzeczyć, że streszczenie twórczości Szekspira w ciągu 90 minut to nie lada wyzwanie i aktorzy stanęli na wysokości zadania, by wykonać to w jak najciekawszy, oryginalny sposób. Co ciekawe, uczestnictwo w spektaklu nie kończyło się na zwykłym obserwowaniu i słuchaniu, widownia została zaangażowana w widowisko i dzielnie współpracowała, co urozmaiciło całość.  
Pomijając subiektywne opinie, większość uczniów, która miała przyjemność obejrzeć spektakl,  jednogłośnie stwierdza, że z 90 minut ani jedna minuta nie została zmarnowana i to nie tylko ze względu na dzień wolny od szkoły. Dyskusji bowiem nie podlega fakt, że wybierając się na tak niekonwencjonalną sztukę każdy z nas nabył swego rodzaju doświadczenie i jak to mówią - wszystkiego należy spróbować.

Uwagami podzieliła się Wiktoria Wojciechowska z klasy 1C LO

2. „Kordian” w Narodowym

Duża grupa uczniów naszego liceum w listopadzie obejrzała w Teatrze Narodowym „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

A oto kilka opinii krytyków i recenzji teatralnych ze spektaklu.

Premiera spektaklu miała miejsce 19 listopada 2015 - w 250 rocznicę powstania Teatru Narodowego. Opracowanie tekstu i reżyseria: Jan Englert; scenografia: Barbara Hanicka; muzyka: Stanisław Radwan; choreografia: Tomasz Wygoda.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty Fausta Johanna Wolfganga Goethego, Hamleta Stanisława Wyspiańskiego Jerzego Grzegorzewskiego, wiersza Testament mój i dramatu Samuel Zborowski Juliusza Słowackiego oraz Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego.

Widowisko:

Kordian w Teatrze Narodowym to hołd dla mistrzów polskiego teatru, ale i portret Polaka padającego ofiarą własnej słabości i kompleksów. [...] W postaci starego Kordiana (Jerzy Radziwiłowicz) można dopatrzyć się alter ego reżysera. Rozlicza polski i swój romantyzm, który tłumi odruchy rozumu, z czego biorą się nasze klęski i niespełnienia”

– o spektaklu pisze Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”.

„Jak przystało na rzecz jubileuszową, w spektaklu nie brak odwołań do głośnych inscenizacji polskiej klasyki (m.in. drabina, echo Kordiana Hanuszkiewicza z 1970 r.). Kilka scen z inscenizacji Englerta – choćby piramida ze światła i wirtualny śnieg wirujący nad głowami widzów w scenie monologu Kordiana na Mont Blanc – z pewnością zasługuje na włączenie do tej kolekcji”

 – pisze Aneta Kyzioł w „Polityce”. 

„W Kordianie 2015 bierze udział niemal cały zespół Narodowego. Wybitni aktorzy tej sceny w większości nie wypowiadają ani słowa, są tłem, statystami, tłumem właśnie. W tym niezwykłym przedsięwzięciu, w premierze jubileuszowej są razem, wszyscy, zespoleni. Przyznam, że jest to nie tylko imponujące, ale i wzruszające - przecież wydawało się, że o wspólnocie, o zespołowości w polskim teatrze zdajemy się pomału zapominać... W Teatrze Narodowym udowadniają, że ta wartość trwa”. 
„Powstało przedstawienie wybitne, refleksyjne, głębokie i mądre, ponadprzeciętne pod każdym względem - filologicznym, inscenizacyjnym, aktorskim, ideowym. To nie zdarza się co dzień. [...] Powiem wprost: od wielu lat nie podarowano nam w teatrze polskim tak wartościowej premiery i tylu istotnych pytań w każdej «godzinie myśli». Tak ważnego dyskursu sumień”

 – pisze Krystyna Gucewicz w portalu e-teatr.pl.

Copyright © 2013. CV Liceum Ogólnokształcące  Rights Reserved.