Edukacja filmowa w kinie Muranów

W ramach zajęć z edukacji medialnej, dodatkowego przedmiotu realizowanego w CV Liceum Ogólnokształcącym, uczniowie klas drugich uczestniczą w projekcie Stowarzyszenia Nowych Horyzontów – nowe horyzonty edukacji filmowej.

Innowacyjny program edukacji medialnej ma charakter interdyscyplinarny. Łączy wybrane elementy      z zakresu wiedzy o filmie, prasie, tekstach kultury; analizuje wybrane elementy nowych mediów. Treści programowe pomagają młodzieży przygotować się do właściwego odbioru kultury, doskonalą umiejętności ważne na egzaminie maturalnym z języka polskiego.

Kolejny rocznik licealistów ma możliwość obejrzeć wartościowe filmy, wysłuchać wykładów krytyków filmowych i filmoznawców. W tym roku uczniowie realizują program „Kino polskie”. Dotychczas obejrzeli następujące filmy:

„Powidoki” - w reż. Andrzeja Wajdy. Film otrzymał Nagrodę Specjalną w roku 2016 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To historia artysty w systemie totalitarnym, opowieść o sztuce podporządkowanej systemowi i cenie, jaką artysta płaci za niezależność. Ważne motywy: artysta. totalitaryzm, wolność, sztuka socrealizmu, awangarda, bunt.

„Chce się żyć” – w reż. Macieja Pieprzycy. Film wyróżniony Srebrnymi Lwami za reżyserię, Nagrodą publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2013 roku. To budująca, oparta na faktach historia niepełnosprawnego Mateusza, skutecznie walczącego o swoją godność i człowieczeństwo. Ważne motywy: godność, niepełnosprawność, rodzina.

„Wszystko, co kocham” – w reż. Jacka Borcucha . Film otrzymał nagrodę publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku oraz nominację do nagrody głównej na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2010 roku. Porusza temat dojrzewania i wyrażania siebie poprzez muzykę, przywołuje kontekst historyczny (przełom lat 70. i 80.), czasy stanu wojennego. Ważne motywy: dojrzewanie, stan wojenny, bunt.

W drugim półroczu w ramach realizowanego cyklu czekają kolejne projekcje.