Szkoły z Polski, Niemiec i Francji jako owoc szkolenia kontaktowego w Berlinie podjęły się realizacji projektu na platformie eTwinning. Tematem było wykonanie i przesłanie do szkół partnerskich ekologicznych projektów bożonarodzeniowych. Celem realizacji tego przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji językowych, ale także kształtowanie postaw związanych z ochroną środowiska i kreatywnym myśleniem oraz współdziałaniem w grupie.


Pierwszym etapem projektu było zamieszczenie na platformie internetowej 5 instrukcji wykonania prezentów z materiałów ekologicznych, recyclingowych. Nasi uczniowie podeszli bardzo kreatywnie do zadania i napisali instrukcje wykonania lampionu, bałwanka z ryżu i skarpet, podstawki pod kubek ze starych sprasowanych plastikowych korków po butelkach, fartucha kuchennego ze starych krawatów oraz ramki na zdjęcie z niekompletnych puzzli.


Po dwóch tygodniach wszystkie instrukcje były zamieszczone na platformie i przeszliśmy do kolejnego etapu. Wybraliśmy dwie propozycje prezentów i musieliśmy je wykonać w szkole na lekcji języka niemieckiego. Młodzież z jednej grupy przygotowała ramkę na zdjęcia w kształcie serca, wyklejoną z puzzli i pomalowaną farbą na jeden kolor oraz podstawki pod kubki. Druga grupa wykonywała lampion i bałwanki. Najlepsze prace zostały przesłane do szkół partnerskich do Berlina i do Kielc. My także otrzymaliśmy prezent z Berlina przed świętami Bożego Narodzenia z życzeniami, słodyczami, skarbonką ekologiczną i breloczkami z korków.