Relacja z kursu ,,Worcester – One week course for physical education teachers’’ – Aneta Frąckowiak

W ramach programu Erasmus Plus miałam możliwość uczestniczyć w siedmiodniowym kursie dla nauczycieli wychowania fizycznego w Worcester.

Jak było?

Przede wszystkim dużo informacji o systemie edukacji w Wielkiej Brytanii , obserwacja lekcji, aktywny udział w zajęciach z wf oraz wspaniali nauczyciele z różnych stron świata. Zajęcia podzielone były na dwie części: teoretyczną i praktyczną oraz część kulturową na , którą składały się dwie wycieczki.

Z moich obserwacji i rozmów z nauczycielami wynika, że wychowanie fizyczne i sport zajmują szczególne miejsce w brytyjskim systemie szkolnym. Oddziałują jednocześnie na fizyczną , psychiczną i społeczną strefę osobowości ucznia. Sport szkolny to również okazja do aktywnego uczestnictwa w procesach społecznych w obrębie klas, szkoły i środowiska lokalnego. Wszystkich nas zaskoczyły świetnie wyposażone sale gimnastyczne, wiele boisk sportowych oraz siłownie dające możliwość wszechstronnego rozwoju fizycznego. Podczas zajęć praktycznych mieliśmy możliwość poznania nowych dla nas gier sportowych :netball, tag rugby i krykiet. Równie ciekawe były zajęcia dla dziewcząt prowadzone na trampolinach oraz linach gimnastycznych.

Nauczyciele z Hiszpanii przygotowali dla nas niespodziankę i nauczyli nas grać w Pilota Valenciana, jest to tradycyjna gra hiszpańska.

Prowadzący kurs przedstawili nam również swoje sposoby motywowania uczniów do aktywności fizycznej oraz zaprezentowali nowoczesne metody prowadzenia lekcji wf.

Program obejmował również dwie wycieczki na Malvern Hills i Oxford. Okxford przywitał nas typową angielską pogodą, która jednak nie przeszkodziła nam w poznaniu tego pięknego miasta. Oxford słynie przede wszystkim z najstarszego na świecie anglojęzycznego uniwersytetu - Christ Church College, którego wnętrza stanowiły inspirację przy tworzeniu Hogwartu z książek o Harrym Potterze. Budynki uniwersytetu, jak i inne fragmenty miasta zagrały również w innych wielkich produkcjach filmowych – w Oksfordzie kręcone były m.in. X-Men: Pierwsza Klasa, Złoty Kompas czy 102 Dalmatyńczyki.tu. Oxford spodoba się również miłośnikom literatury klasycznej – po ulicach miasta spacerowali swego czasu Tolkien, Wilde czy Lewis.

Szkolenie było dla mnie bardzo interesującym doświadczeniem, poznałam tam wielu nauczycieli szkół z innych krajów oraz wzbogaciłam swój warsztatu pracy dlatego uważam, że takie szkolenia są bardzo przydatne dla nauczycieli.

Bardzo dziękuję za możliwości uczestniczenia w programie Erazmus +