Dnia 28.11.2012 my - uczniowie klas trzecich liceum mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole adwokatów: Piotra Kacperskiego i Pawła Popławskiego z kancelarii "Kacperski, Popławski. Adwokaci w Warszawie" oraz w dniu 15.03.2013 Pana prokuratora Piotra Sielskiego z Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Południe w Warszawie. Spotkania te zorganizowane były dzięki staraniom Pani Joanny Popławskiej w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości.


Na pierwszych zajęciach dowiedzieliśmy się między innymi, jak wygląda praca adwokata „od kuchni", jakie zasady panują w sądzie oraz jakie cechy charakteru trzeba posiadać, by zostać dobrym adwokatem. Zaprezentowano nam również ciekawe i absurdalne przykłady rozpraw sądowych. W międzyczasie mogliśmy zadawać pytania, na które Panowie odpowiadali w zrozumiały dla nas sposób.
Druga wizyta była doskonałą okazją do tego, aby bliżej poznać istotę pracy w prokuraturze i sądownictwie. Pan prokurator szczególnie podkreślał specyfikę swojego zawodu, wiążącego się z długoletnia praktyką i doświadczeniem. Uświadamiał nam, że jest to praca dla ludzi wytrzymałych psychicznie. Pan prokurator zapoznał nas z rodzajami wykroczeń najczęściej popełnianych przez nieletnich i wymiarami kar, jakie może za nie wymierzyć sąd.
Konsekwencje nieznajomości prawa mogą być bardzo poważne, dlatego wizyta ta była niezwykle cenna, gdyż uświadomiła nam, że jako osoby mające ukończone 17 lat odpowiadamy za swój czyn zupełnie tak samo jak osoby dorosłe.
Praca w sądzie niezupełnie wygląda tak, jak prezentują to filmy. Warto się o tym przekonać właśnie poprzez rozmowę z ludźmi zaangażowanymi w tę pracę. Mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka wizyta i młodsi uczniowie także będą mogli osobiście się dowiedzieć czegoś na ten temat!