W listopadzie 2013 r. grupa uczniów z klas Ic LO, Id LO oraz Ib LO obejrzała w kinie Iluzjon film pt. „Będę przy tobie” w ramach festiwalu filmów rosyjskich Sputnik nad Polską.

Celem tego festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej grupie polskich widzow najnowszych i najlepszych filmów rosyjskiej kinematografii.

Uczniowie zachęceni przez nauczycielkę języka rosyjskiego, Elżbietę Cukierską-Koć postanowili skonfrontować swoją znajomość języka rosyjskiego z rzeczywistością i obejrzeć film w oryginalnej wersji językowej (z polskimi napisami).

Wybraliśmy dramat obyczajowy z 2012r. w reżyserii Pawła Ruminowa:

Inna to młoda, odnosząca sukcesy kobieta ze świetnym poczuciem humoru. Pracuje jako kierownik restauracji, słusznie zyskując szacunek oraz sympatię kolegów i przełożonych. Ma też przy sobie najważniejszą osobę na świecie - sześcioletniego syna Mitię, którego wychowuje sama. Ich relacja jest pełna troski, zrozumienia i wsparcia. Jednak niespodziewanie lekarze rozpoznają u Inny nieuleczalną chorobę. Teraz najważniejszą rzeczą dla Inny jest znalezienie dla małego Mitii nowych rodziców.

Nagrody: 2012 - Grand Prix na XXIII Festiwalu "Kinotawr" w Soczi; Nagroda "Zołotaja Ladia" za 3. miejsce w konkursie publiczności na XX Festiwalu Kina Rosyjskiego "Okno na Europę" w Wyborgu; Nagroda dla najlepszej aktorki na X Festiwalu Kina i Teatru "Amurska Jesień" w Błagowieszczeńsku (Maria Szałajewa); Nagroda "Stalker" dla najlepszego filmu fabularnego oraz nagroda specjalna dla najlepszej aktorki na XVIII MF Filmów o Prawach Człowieka "Stalker" w Moskwie; Nagroda "Biały Słoń" za najlepszą główną rolę żeńską (Maria Szałajewa).

Film był wzruszający, a gra głownej postaci żeńskiej brawurowa. Bardzo nam się podobało i na pewno wybierzemy się na kolejny film festiwalowy w przyszłym roku.