Piknik Naukowy od 1997 r. jest stałym punktem na mapie imprez plenerowych popularyzujących naukę w Warszawie. Pierwsza edycja miała miejsce na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu. Od roku 2010 odbywał się w Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na Powiślu, a od roku 2013 na Stadionie Narodowym. Nasza szkoła wraz z organizatorami: Centrum Nauki Kopernik i Polskim Radiem oraz dziesiątkami instytucji naukowych i dydaktycznych, współtworzy od lat to znane i cenione nie tylko w Europie, ale również na świecie wydarzenie.

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 106 uczestniczą w Pikniku Naukowym od 2006 roku – wówczas patronem było Polskie Radio BIS. Początkowo byliśmy na stoisku Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Wówczas uczniów przygotowywały nauczycielki: Bożena Pachana, Ewa Przedborska, Grażyna Domagalska-Łubian i Małgorzata Lesisz. Na zajęciach spotkać można było również profesora Wacława Zawadowskiego. Od 2008 r. prezentujemy się już na swoim stoisku, ale obok Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, którego członkiem jest nasza szkoła.

Zawsze przygotowywaliśmy pokazy i doświadczenia zgodnie z tematem pikniku. Z każdą kolejną edycją coraz więcej nauczycieli i uczniów naszej szkoły czynnie bierze w niej udział. W 2009 r. włączyły się również nauczycielki języków obcych( uczniowie na lekcjach układali własne wiersze o gwiazdach, niektóre z nich były prezentowane na konkursie organizowanym przez Polskie Radio). Aktywnie współpracowali z nami również nauczyciele historii. W 2014 roku z pomocą uczniowie pokazywali w jaki sposób kiedyś i dzisiaj mierzy się czas. Przed 18. edycją zostaliśmy zaproszeni do Polskiego Radia (www.polskieradio24.pl), aby na falach eteru opowiedzieć o naszych pokazach i fascynacji nauką. Wśród wielu nauczycieli, którzy ciałem i duchem wspierali Piknik na przełomie lat, głównymi filarami organizacyjnymi są: Paulina Dymińska, Barbara Józefowska, Małgorzata Lesisz, Małgorzata Mielech, Małgorzata Paluszkiewicz, Agnieszka Portacha, Agnieszka Świderska.

Uczestnicy Pikniku Naukowego, bawiąc się, rozwijają swoje zdolności i zainteresowania. Już we wrześniu uczniowie czekają na myśl przewodnią kolejnej edycji, a potem zaskakują innowacyjnymi podejściami do tematu. Z twórczym zapałem, z pomocą nauczycieli, próbują sił w wymyślaniu ciekawych doświadczeń chemicznych, fizycznych, biologicznych, łamigłówek matematycznych czy dzielą się swoimi zdolnościami artystycznymi. Mimo wielu godzin poświęconych na pracę, corocznie można liczyć na sporą grupę zapaleńców. Wśród uczniów są tacy, dla których uczestnictwo w Pikniku Naukowym stało się tradycją!

Pikniki Naukowe z udziałem Zespołu Szkół 106:

  • 3 czerwca 2006 r. – 10. Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS – „Świat za 10 lat. Spróbuj przepowiedzieć przyszłość”
  • 26 maja 2007 r. – 11. Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS – "M4T3M4TYK4 I MY"
  • 14 czerwca 2008 r. – 12. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – „Język nauki”
  • 30 maja 2009 r. – 13. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – „Nauka wśród gwiazd”
  • 12 czerwca 2010 r. – 14. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – „Wielki MikroŚwiat”
  • 28 maja 2011 r. – 15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – „Wolność”
  • 12 maja 2012 r. - 16. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – „Energia”
  • 15 czerwca 2013 r. – 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – „Życie”
  • 31 maja 2014 r. – 18. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – „Czas”

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do naszego grona i bawić się nauką!