Keep calm and love theatre!
8 kwietnia w naszej szkole odbył się IV Ogólnopolski Przegląd Przedstawień Anglojęzycznych „MiniGlobe”. Pomysłodawcą tego projektu jest nauczycielka szkoły – pani Agnieszka Pieniążek – Siekierska, która poza organizacją konkursu zajmuje się także przygotowaniem i reżyserią konkursowego spektaklu. W tym roku koordynacją wydarzenia w dniu konkursu zajęła się także klasa 3D naszego Gimnazjum.
Przegląd przyciąga uwagę coraz większej liczby szkół z całej Polski, dzięki czemu stał się prawdziwym świętem miłośników teatru i języka angielskiego. Rywalizacja grup była niezwykle zacięta, ponieważ spektakle reprezentowały wysoki poziom umiejętności aktorskich i językowych oraz były wzbogacone elementami śpiewu, tańca, piękną scenografią czy charakteryzacją postaci.
Tegoroczna edycja konkursu była dla nas wyjątkowo szczęśliwa, przygotowany przez p. Kowalik i p. Pieniążek-Siekierską spektakl „What a Sock!” (na podstawie scenariusza Natalii Dyoniziak z kl. 2BLO i p. Pieniążek-Siekierskiej) przyniósł bowiem szkole zwycięstwo. A tytuł najlepszego aktora otrzymała uczennica naszego Gimnazjum - Julia Bodziony (kl. 3D).
II miejsce w tegorocznej edycji konkursu zajął Zespół Szkół Zawodowych z Oświęcimia za spektakl "Arsenic and Old Lace", na podium znalazło się też Publiczne Gimnazjum nr 1 z Birczy i sztuka „The Battle”. Wyróżniono grupę z Zespołu Szkół Nr 4 w Bydgoszczy za spektakl „Old Depp and Sea”.
Na widowni mogliśmy zaobserwować całą skalę emocji – od wzruszenia po śmiech. Sztuki podejmowały bowiem bardzo różnorodne tematy, wśród których można było odnaleźć problemy znane z dramatów Szekspira, ale i takie, o których się (zapewne) „filozofom nie śniło”. Były więc intrygi, morderstwa, miłość po grób, ale również piraci z Karaibów, Demeter z Korą czy magiczne skarpetki!
Spektakle były oceniane przez aktorów teatralnych i filmowych: Bartłomieja Nowosielskiego, Michała Kruka i Daniela Misiewicza, zaś nad umiejętnościami językowymi czuwał zaprzyjaźniony ze szkołą anglista – Mark Harrison.
Partnerami wydarzenia, bez których przegląd nie mógłby istnieć, byli: wydawnictwo Oxford University Press, biuro podróży CAMPORT, Stomatologia Rafałowicz i Joanna Rafałowicz, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Anglistów ENGLISH TEACHING oraz – jak co roku – Białołęki Ośrodek Kultury.