Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa

 

Rok 2018 ustanowiony został Rokiem Niepodległości Polski, dlatego dnia 09.11. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona wyjątkowemu wydarzeniu historycznemu – 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aby godnie uczcić pamięć  wydarzeń  związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu, odśpiewaliśmy hymn państwowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w przedstawieniu p.t. „Ta, co nie umarła”. W spektaklu zostały wykorzystane fragmenty takich utworów, jak: III cz. „Dziadów” A. Mickiewicza, „Anhelli” J. Słowackiego, „Wyzwolenie” S. Wyspiańskiego oraz wiersze takich poetów, jak K. Wierzyński. Uroczystość miała nam wszystkim przypomnieć tamte trudne czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje.

Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

WSPÓŁCZESNY PATRIOTYZM

Galowy strój, przypięcie kotylionu, udział w akademii z prawdziwą powagą  i zaangażowaniem, to szacunek dla historii i dziejów naszego narodu, to współczesny wyraz patriotyzmu. 
             Podkreślić należy, iż patriota  to nie tylko człowiek stający w obronie kraju podczas wielkich zagrożeń. Jest nim również osoba, która w codziennym życiu szanuje symbole narodowe, która pamięta o ważnych dla kraju i jego historii wydarzeniach czy rocznicach. Współczesny patriota to człowiek kultywujący pamięć o swoich przodkach, wyrażający zainteresowanie rodzimą kulturą, historią i teraźniejszą sytuacją kraju. Troskę o losy ojczyzny mamy, my Polacy, szansę okazywać niemal nieustannie. Jej wyrazem jest na przykład uczciwa i twórcza praca, rzetelne zdobywanie wiedzy,  dbanie o poprawność języka ojczystego, zarówno w mowie, jak i piśmie, troska o dobro rodziny, a także szacunek dla narodowej tradycji.