Tradycją naszego liceum stały się coroczne wycieczki do Francji. Zapoczątkowały je klasy dwujęzyczne gimnazjum. Uczniowie maja okazję zobaczyć to , co znają z podręczników, literatury i filmów, „dotknąć” kultury i historii Francji, porozmawiać z Francuzami i przekonać się, że są zrozumiani i sami rozumieją! Przecież podróże kształcą!

W roku szkolnym 2017/2018, uczniowie wzięli udział w wycieczce„Zapach lawendy i lazur morza – Lazurowe Wybrzeże i Prowansja” i zwiedzili Cannes, Niceę, Monaco, Aix-en-Provence, Avignon, Arles, popłynęli na wyspę Świętej Małgorzaty, żeby zobaczyć więzienie tajemniczego Człowieka w Żelaznej Masce, sprawdzili czy Morze Śródziemne jest rzeczywiście takie ciepłe.

W tym roku szkolnym wybraliśmy się na zachód, „Śladami impresjonistów” aby obejrzeć wspaniałości Bretanii i Normandii. Odwiedziliśmy także Paryż.

Rozpoczęliśmy od wizyty w domu Claude’a Moneta w Givergny, a następnie Rouen (miasta Joanny d’Arc), malowniczych miasteczek położonych nad Atlantykiem - Honfleur i Etretat, będących inspiracją dla malarzy.

Kolejny dzień to wizyta w Bayeux słynącego z tkaniny przedstawiającej życie Wilhelma Zdobywcy, a następnie przejazd do Opactwa Saint Michel – klasztoru położonego na wyspie połączonej groblą z lądem, słynącej z największych przypływów i odpływów.

Zwiedzanie średniowiecznego Dinan, będącego często inspiracją dla malarzykurortu Saint Mâlo – miasta Chataubrianda otoczonego średniowiecznymi murami obronnymi Cancale – słynącego z hodowli ostryg – zwiedziliśmy farmę ostryg i mieliśmy okazję spróbować jak smakują.

Dwa ostatnie dni spędziliśmy w Paryżu. Z autokaru zobaczyliśmy Dzielnicę Łacińską - Sorbonę i College de FrancePanteonOgród LuksemburskiMuzeum Orsay, a wieczorem podziwialiśmy Paryż z pokładu stateczka turystycznego bateau-mouche. Ostatniego dnia zwiedzaliśmy miasto na piechotę. Wieża Eiffel‘a , Grób Napoleona, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie – spacer najbardziej ruchliwą arterią Paryża z mnóstwem sklepów i tłumem przechodniów. Plac Zgody - największy i jeden z najpiękniejszych placów Paryża z obeliskiem z Luksoru w centralnej części, Ogrody Tuilleries, Luwr– najpiękniejsze muzeum świata posiadające w swych zbiorach m. in. Mona Lisę, Kodeks Hammurabiego, bogatą ekspozycję egipską, Wenus z Milo, Nike z Samotrakii inne słynne dzieła. Place Vendome- najsłynniejsi jubilerzy świata - Cartier, Van Cleef, Boucheron i polskie ślady, świątynia de la Madelaine, Opera Garnier. Wzgórze Montmartre: bazylika Sacre - Coeur, Place du Tertre.

            W które regiony Francji wybierzemy się w przyszłym roku szkolnym…..? - Dowiecie się, jeśli pojedziecie z nami!

Zapraszamy do naszego liceum!