W ramach projektu Erasmus plus jako nauczyciele wychowania fizycznego odbyłyśmy dwa szkolenia. Pierwsze językowe odbyło się na Malcie a drugie w Wielkiej Brytanii. Podczas wyjazdów miałyśmy możliwość zaobserwować jak duże znaczenie ma aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie oraz z jakimi problemami spotykają się nauczyciele w tych krajach.

Z badań wynika, że regularne ćwiczenia w granicach 30-60 minut stosowane przez większość dni tygodnia prowadzą do zmniejszenia zawartości tkanki tłuszczowej, a najczęściej także do zmniejszenia masy ciała. Aktywność fizyczna odgrywa również ważną rolę w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, głównie wciąż narastającego problemu otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Celem naszego projektu było zachęcenie dzieci i młodzieży oraz ich najbliższych (rodzeństwo, rodzice, dziadkowie) do aktywnego spędzania czasu wolnego połączonego ze zdrowym sposobem odżywiania. Chciałyśmy uświadomić dzieci i młodzież oraz społeczność lokalną, jak w prosty sposób dbać o swoją sprawność fizyczną i jak zdrowo odżywiać się na co dzień. Całość naszego pomysłu sprowadza się do tygodniowego intensywnego promowania zdrowego stylu życia, prezentowania różnych form aktywności całego życia na lekcjach wychowania fizycznego, zapoznawania uczniów z różnymi metodami relaksacji. Zwieńczeniem projektu był dzień w którym na przerwach odbywały się akcje związane ze zdrowym stylem życia. Piknik odbywał się przez cały dzień na holu szkoły. Na promocje byli zaproszeni wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, dyrekcja oraz goście Białołęckiego Ośrodka Kultury. Na pierwszej przerwie uczennice pomagające w projekcie częstowały owocami i warzywami swoich kolegów i koleżanki. Na długiej przerwie przygotowywane były świeżo wyciskane soki : zielone ze szpinaku i jarmużu; czerwone z buraka oraz pomarańczowe z pomarańczy i grejpfrutów. Ostatnią akcją był wspólny taniec - zumba.

Proponowany projekt edukacyjny został przygotowany właśnie po to, aby pokazać uczniom oraz środowisku lokalnemu zalety świadomego odżywiania się, nauczyć ich dokonywać wyboru między tym, co zdrowe i odżywcze a szkodliwe, choć smaczne. Poza tym chciałyśmy, aby dzieci rozumiały, że żyć zdrowo, to również znaczy spożywać zdrowe, ekologiczne, wartościowe pokarmy- czyli po prostu zdrowo się odżywiać.

Pragniemy podziękować wszystkim uczennicom, które zaangażowały się w realizację tego projektu. Wiedza i umiejętności uczniów zdobyte podczas realizacji tego projektu przyniosą oczekiwane efekty , gdyż wszyscy dobrze wiemy , iż zdrowie jest najważniejszą i bezcenną wartością w życiu każdego człowieka a aktywność fizyczna może być lekiem na wiele dolegliwości.

 

Nauczycielki wychowania fizycznego: A. Frąckowiak i A. Krukowska