W dniach 12, 19-23.09.2023 r. uczestniczyłam w seminarium: Spojrzenie w przeszłość, razem do przodu! / „Den Blick zurück, gemeinsam nach vorn!“ zorganizowanym przez Referat Wspierania Wymiany Szkolnej / Förderreferat Schulischer Austausch Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) - Deutsch-Polnisches Jugendwerk (DPJW).

W dniu 12 września 2023 odbyło się spotkanie wprowadzające online, na którym nauczyciele z Polski i Niemiec mieli szansę się poznać i omówić stacjonarne warsztaty.

https://padlet.com/mirotrainer/den-blick-zur-ck-gemeinsam-nach-vorn-spojrzenie-w-przesz-o-i-miarr2pw3yqcauoe

W kolejnym tygodniu spotkaliśmy się w Warszawie.

Już wieczorny spacer po wielokulturowej Warszawie i pierwsze zabawy integracyjne stworzyły z nas zgrany zespół. Następnie rozmawialiśmy o szkolnej edukacji historycznej w Polsce i w Niemczech na temat narodowego socjalizmu i II wojny światowej. Kolejny dzień był trudny emocjonalnie, szczególnie dla strony niemieckiej z racji wizyt w Muzeum Więzienia Pawiak i w Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha.

Następnie przejechaliśmy do Lublina, aby tam jeszcze głębiej zająć się tematyką narodowego socjalizmu. Zwiedzaliśmy Lublin przez pryzmat losu społeczności żydowskiej w czasie II wojny światowej - we współpracy z Ośrodkiem „Brama Grodzka - Teatr NN”.

Kolejnego dnia odbyła się wizyta w Państwowym Muzeum na Majdanku - byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady. Zapoznano nas z ofertą edukacyjną Państwowego Muzeum na Majdanku dla grup polsko-niemieckich. Wspólnie oddaliśmy hołd ofiarom zbrodni niemieckich.

Kolejny dzień to kuźnia projektów - wypracowanie pomysłów na wspólne polsko-niemieckie projekty w obszarze edukacji historycznej i obywatelskiej oraz praktyczne wskazówki na temat składania wniosków i zarządzania projektem polsko-niemieckiej wymiany uczniów.

Efektem naszego spotkania okazało się dla każdego i każdej z nas znalezienie szkoły partnerskiej do wymiany. Teraz należy tylko trzymać kciuki, aby wszystkie doszły do skutku.

Wymiana młodzieżowa to wspaniałe narzędzie do budowania partnerstwa i przełamywania stereotypów.  To my nauczyciele z Niemiec i Polski możemy z młodzieżą małymi krokami i gestami zmieniać nasze wzajemne postrzeganie i budować partnerstwo dla lepszego rozwoju Europy.