W dniach 13.10.-18.10.2024 odbyła się po raz pierwszy wymiana młodzieży naszego liceum z uczniami z Leonardo-da-Vinci-Campus Internationales Ganztagsgymnasium w Nauen. Wspólnie zajmowaliśmy się tematyką związaną z 80 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego oraz terrorem wobec ludności cywilnej.
Trudna przeszłość relacji polsko-niemieckich, a w szczególności lat 1933-1945, jest tematem, który młodzi ludzie często poruszają podczas polsko-niemieckich spotkań. Jako ważny element wymiany młodzieży historia okresu II wojny światowej stała się jednym z filarów pracy programowej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), instytucji powołanej do życia przez rząd Polski i Niemiec. PNWM stworzyła program dotacyjny dla projektów o szczególnym znaczeniu „Zachować pamięć”.
Jesteśmy nowym partnerstwem. Młodzi ludzie wspólnie odkrywali i badali historię, analizowali przeszłość i wyciągali z niej wnioski, wzmacniali poczucie odpowiedzialności za kształtowanie przyszłości, rozwijali dojrzałość obywatelską, burzyli stereotypy.
To wszystko powinno im pomóc zgłębić zjawiska obecne we współczesnym świecie, takie jak łamanie praw człowieka, wykluczenie, ksenofobia, dyskryminacja czy mowa nienawiści. Podczas wspólnych warsztatów uczestniczki i uczestnicy projektu mieli szansę zastanowić się, jakie są przyczyny i skutki tych zjawisk oraz jak można im zapobiegać i na nie reagować.
Odwiedziliśmy wspólnie wiele miejsc pamięci: Muzeum Powstania Warszawskiego, Izbę Pamięci na Woli, Instytut Pileckiego, Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha, Fort III w Pomiechówku i Palmiry. Nie zabrakło także miłych chwil w czasie warsztatów w Fabryce Wedla, na koncercie Chopinowskim na Podwalu i podczas wizyty w Ambasadzie Niemiec. Wspólne posiłki i spacery jeszcze bardziej nas zintegrowały.
Na wiosnę udamy się z rewizytą do naszych nowych przyjaciół.