W dniu 29.01.2025 klasa 2H wzięła udział w wycieczce śladami bohaterów powieści „Lalka” Bolesława Prusa. Trasa prowadziła przez miejsca związane zarówno z fabułą książki, jak i życiem jej autora. Była to niezwykle interesująca podróż w czasie do XIX-wiecznej Warszawy.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy przy pomniku Jana Kilińskiego, który symbolizuje patriotyzm i walkę o niepodległość. Jest to wartościowe nawiązanie do postaci Ignacego Rzeckiego, który w „Lalce” był wielkim zwolennikiem napoleońskich idei i powstańczych ruchów. Sam Prus w młodości brał udział w Powstaniu Styczniowym, co miało wpływ na jego późniejsze poglądy polityczne i twórczość.

Kolejnym punktem naszej trasy była ulica Kolegialna i Pałac Paca. W czasach Prusa był to jeden z ważniejszych gmachów administracyjnych Warszawy, a podobne urzędy często pojawiały się w jego twórczości jako symbole ówczesnej biurokracji. W „Lalce” często podkreślano trudności prawne, z jakimi musiał mierzyć się Wokulski w swoich interesach.

Następnie udaliśmy się pod Teatr Wielki, który odgrywał istotną rolę w życiu wyższych sfer Warszawy. W powieści było to jedno z miejsc spotkań arystokracji, do której starał się przeniknąć Stanisław Wokulski. Teatr symbolizuje kontrast między nowobogackimi aspiracjami bohatera a hermetycznym światem elity. To tutaj Izabela Łęcka często bywała na spektaklach, uważając teatr za miejsce godne arystokracji. Wokulski, aby jej zaimponować, wykupił dla niej lożę, jednak nawet to nie wystarczyło, aby zdobyć jej uczucia.

Zatrzymaliśmy się także przy pomnikach dwóch wielkich polskich pisarzy. Mickiewicz był dla Prusa wielkim autorytetem literackim, a jego twórczość inspirowała późniejsze pokolenia. Z kolei pomnik Prusa upamiętnia autora „Lalki”, który przez lata był związany z Warszawą i na jej ulicach umieścił akcję swojej powieści. To w Warszawie Wokulski zdobywał majątek, a Rzecki wierzył w odrodzenie wielkiej Polski.

Podążając Krakowskim Przedmieściem, zwróciliśmy uwagę na kościoły, które pojawiają się w „Lalce”, m.in. kościół Kapucynów, Św. Anny, kościół pokarmelicki i Św. Krzyża.  

Następnie udaliśmy się do Księgarni Prusa, gdzie znajdował się sklep Wokulskiego oraz budynku dawnej Szkoły Głównej, gdzie Wokulski studiował na wydziale matematyczno-przyrodniczym, podobnie jak Bolesław Prus. Szkoła Główna była symbolem edukacji i pozytywistycznej pracy u podstaw, co również widoczne jest w powieści, zwłaszcza w postaci Juliana Ochockiego, młodego naukowca.

Naszą podróż zakończyliśmy przy pomniku Mikołaja Kopernika, gdzie nieopodal znajdowało się mieszkanie Wokulskiego.

Teraz każdy z nas z pewnością będzie znał odpowiedź na pytania: co widział Stanisław Wokulski ze swego mieszkania? Gdzie baronowa dała na mszę, aby jej mąż się opamiętał? Gdzie odbywał się bankiet z okazji otwarcia nowego sklepu? Dlaczego stary subiekt przyśpieszyłby kroku koło Pałacu Prezydenckiego? Gdzie kwestowała Izabela w Wielkanoc? Dlaczego nie ma Zamku Królewskiego w „Lalce”? Gdzie były Sądy na Miodowej?

Wycieczka pozwoliła nam lepiej zrozumieć zarówno biografię Bolesława Prusa, jak i realia XIX-wiecznej Warszawy. Zwiedzając te miejsca, mogliśmy wyobrazić sobie, jak wyglądało życie Wokulskiego, Rzeckiego i Izabeli Łęckiej. Dzięki temu lektura „Lalki” nabrała dla nas nowego, głębszego znaczenia.